Balon żołądkowy Orbera

Kiedy zastosować?

Jak się to robi?

Wyniki leczenia

Koszty

Podsumowanie: Balon daje uczucie sytości, bo zajmuje miejsce w żołądku. Zakłada się go przez usta; zabieg jest podobny do wziernikowania żołądka (gastroskopii). Wprowadza się pusty balon i potem wypełnia płynem. Balon zostaje w żołądku na 6 lub (inny model) 12 miesięcy. Po tym czasie balon opróżnia się z płynu i usuwa się również przez usta. Średnie chudnięcie przez 6 miesięcy to 15-20 kg. Zabieg u osoby zdrowej jest bezpieczny. Ryzyko jest w tym, że po usunięciu balonu pacjent zwykle ponownie zaczyna tyć.

Kiedy zastosować balon żołądkowy?

Leczenie balonem żołądkowym stosuje się przy:

  • nadwadze lub otyłości,

  • brak efektu po lekach odchudzających, diecie niskokalorycznej,

  • jako pierwszy etap przed leczeniem chirurgicznym otyłości (np. rękawowym zwężeniu żołądka),

  • jako przygotowanie osób z nadwagą/otyłością do innych operacji (przepuklin, ortopedycznych, ginekologicznych)

Wskazaniem do jego stosowania jest wskaźnik masy ciała równy lub większy od 27. Balon Orbera można stosować nawet przy NIEWIELKIEJ nadwadze! Przykładowo: przy wzroście 160 cm balon Orbera można stosować przy wadze 69 kg, przy wzroście 165 cm od wagi 73 kg, przy wzroście 170 cm – od wagi 78 kg.

Balon Orbera można stosować jako jedyną metodę leczenia nadwagi i otyłości (po jego usunięciu stosuje się jedynie dietę) lub też jako pierwszy etap leczenia. Wtedy po usunięciu balonu leczenie jest kontynuowane innymi metodami – np. chirurgicznymi. Balon Orbera jest wskazany w przygotowaniu chorych z nadwagą do operacji innych narządów – np. przepuklin brzusznych, operacji ginekologicznych, ortopedycznych, urologicznych i wielu innych

Jak długo balon Orbera? Na 6 lub 12 miesięcy

Jak się taki zabieg wykonuje?

Etapy zabiegu wprowadzenia balonu

Balon wykonany jest z delikatnego, podatnego elastomeru silikonowego. Balon wprowadzany jest pusty, w swojej najmniejszej formie. Wziernik jest najpierw wprowadzony do żołądka, kontrola wnętrza przełyku, żołądka i dwunastnicy
Wziernik pozwala na ocenę przebiegu zabiegu: położenia balonu i stopnia jego wypełnienia
Wprowadzenie pustego balonu do żołądka przez usta
Wypełnienie balonu sterylnym roztworem soli fizjologicznej (750 ml) przez wąską rurkę przyczepioną do balonu.
Odczepienie rurki łączącej od balonu
Kontrola położenia i szczelności balon

Zabieg trwa śr. 20 minut. Sam zabieg jest w pełni odwracalny, co znaczy że można go w każdym momencie przerwać i balon usunąć. Po krótkim pobycie (do kilka godzin) pacjent opuszcza szpital. Gdy balon jest w żołądku należy przyjmować leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego (np. Controloc).

Inne modele balonów żołądkowych

2 górne rzędy – różne typy balonów żołądkowych. Z: Digestive Disease Interventions Vol. 2 No. 4/2018, Endoscopic Bariatric/Metabolic Surgery, Kazi, Khaitan

Ile można schudnąć?

Typowe chudnięcie w ciągu 6 miesięcznego leczenia balonem Orbera to 10% do 15% masy ciała. Przykładowo, osoba ważąca 80 kg – typowo schudnie od 8 do 15 kg. Dużo zależy od zaangażowania pacjenta w odchudzanie. Osoba dbająca o dietę, aktywna fizycznie schudnie znacznie więcej niż bierna, nie rezygnująca ze szkodliwych posiłków (cukier!!).

„Moja rekordzistka” schudła na balonie 52kg!! Miała jasno postawiony cel: schudnąć tak, by bezpiecznie przebyć rękawowe wycięcie żołądka. Zaczynała od 180 kg. Przy 130kg po balonie -mogła być bezpiecznie operowana. Po rękawowym wycięciu żołądka schudła kolejne 40 kg. Pełen sukces!

Powikłania - co może pójść źle ?

Po zabiegu założenia balonu Orbera jest kilkudniowy okres przykrych nudności, wymiotów. Trochę pomagają leki, ale na pierwsze 5 dni lepiej nie planować żadanych zajęć. W tym okresie ważne jest odpowiednie nawodnienie dowolnym płynem. Należy wypijać min. 2-3 litry dziennie. Wskazany jest wypoczynek w domu; leżenie, izolacja od otoczenia. Żołądek po kilku dniach się uspokoi. Wielu pacjentów boi się pęknięcia balonu. Nieszczelność balonu jest możliwa, ale zdarza się bardzo rzadko. Na setki tysięcy wszczepionych balonów na świecie – są jedynie pojedyncze informacje o ich pęknięciu. Wewnątrz balonu jest neutralny płyn – roztwór soli kuchennej; 9 g soli na 1 litr płynu. Bardziej od płynu niebezpieczny jest opróżniony balon. W wyniku ruchów skurczowych żołądka mógłby się on przedostać do dwunastnicy i tam utknąć. Nigdy jednak nie spotkałem się z takim przypadkiem.

Nudności i wymioty mogą być przyczyną wcześniejszego niż planowano sunięcia balonu z żołądka. Inne komplikacje to to bóle brzucha, zapalenia przewodu pokarmowego, refluks żołądkowo-przełykowy, odwodnienie organizmu, zatkanie przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcia, owrzodzenie żołądka i przedziurawienie żołądka. Najcięższe zdarzenia występują z częstością 1 – 2 przypadki na 1000 pacjentów z balonem Orbera. Do wcześniejszego niż planowano usunięcie balonu dochodzi 1-3 razy na 50 chorych.

Jak się usuwa balon z żołądka?

Po ok. 6 miesiącach wykonuje się usunięcie balonu – tym razem w pełnym znieczuleniu ogólnym prowadzonym przez anestezjologa. Za pomocą narzędzi – wprowadzonych przez wziernik żołądkowy – balon przebija się i odciąga się z jego wnętrza płyn. Pusty balon chwyta się szczypczykami i usuwa się przez usta. Zabieg trwa 20 – 60 minut. Po zabiegu założenia i usunięcia balonu Orbera pacjent po kilku godzinach może opuścić szpital. Utrzymywanie balonu ponad 6 miesięcy nie jest wskazane. Utrata wagi nie będzie się zwiększać. Długo utrzymywany balon w żołądku jest trudny do usunięcia.

Gdy pacjent chce kontynuować te leczenie – po kilkutygodniowej przerwie można ponownie założyć nowy balon Orbera. teraz rozwiązaniem jest użycie balonu na 12 miesięcy – Orbera365.

Najważniejsze w odchudzaniu?

nie samo chudnięcie ale.. utrzymanie niskiej masy ciała na wiele miesięcy i lat.  Jest wiele sposobów na to by schudnąć. Najprostszym jest.. głodówka. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy niską masę ciała chce się zachować na stałe.

Co się będzie działo po usunięciu balon?

Ocena wyników po leczeniu balonem żołądkowym jest różna. Są prace, w których autorzy podają że po usunięciu balonu u znacznej części pacjentów masa ciała jest na obniżonym poziomie. Inne prace – wskazują, że wyniki po 2-3 latach są złe – masa ciała ponownie wzrasta.

Podsumowanie przykładowej publikacji. Obserwowano losy 100 chorych z balonem żołądkowym. Przy usuwaniu balonu po 6 miesiącach średnie chudnięcie wyniosło 12,6 kg (od 4 do 20 kg). Po pierwszym roku masa ciała zwiększyła się średnio o 4,2 kg, po drugim roku o 2,3 kg. Po 2,5 roku dobry wynik w leczeniu otyłości miało nadal 24 osoby. Po prawie średnio 5 latach 28 osób miało masę ciała niższą o conajmniej 10% niż przed balonem. W tym czasie 35 osób poddało się operacji odchudzającej a 13 – miało ponownie założony balon żołądkowy.

Inna praca: 70 pacjentów z balonem; 2 lata po jego usunięciu 45 miało obniżoną masę ciała, 7 – wróciło do wyjściowej masy, a 18 – pełen efekt „jo-jo” z przytyciem średnio 3 kg. Utrzymanie masy ciała o 10% niższej niż przez zabiegiem udało się u 19 osób.

Moja opinia na temat leczenia otyłości balonem żołądkowym

Nie polecam  balonu żołądkowego jako jedynego postępowania w leczeniu otyłości. Niestety po jego usunięciu następuje zwykle przyrost masy ciała. Jest to typowy efekt jo-jo, tak jak po każdej diecie. Co prawda w trakcie leczenia pacjent ma czas (6 lub 12 miesięcy) na zmianę sposobu jedzenia (nawyków) i podjęcie a wręcz polubienie aktywności fizycznej, ale w praktyce rzadko się tak dzieje. Dlatego u pacjentów z nadwagą / otyłościa zakładam balon na ich wyraźne życzenie.

Inaczej jest, gdy balon jest jedynie etapem leczenia. Może tak być np. w przygotowaniu do operacji dużej przepukliny, operacji ortopedycznej stawu biodrowego, neurochirurgicznej operacji kręgosłupa czy w przygotowaniu do docelowego zabiegu odchudzającego (np. rękawowego zwężenia żołądka). Wówczas leczenie balonem jest jak najbardziej pożądane. Po usunięciu balonu – gdy pacjent jest chudszy o 20-30 kg – wykonywany jest zasadniczy, docelowy zabieg. Wykorzystywany jest czas z niską masą ciała chorego. Gdy po operacja pacjent ponownie przytyje – ma to mniejsze znaczenie. Gdy pacjent pozostanie nadal szczupły – będzie to dodatkowa korzyść.


Orbera
5500 PLN

  • na 6 miesięcy

  • usunięcie 3300 PLNDo każdego zabiegu założenia/usunięcia balonu wymagane są badania (krew, EKG, RTG płuc; koszt 300 zł) i konsultacja anestezjologiczna (koszt 150 zł).