Brak efektu po resekcji mankietowej? Błąd w zabiegu?

Bywa, że pacjent po rękawowym wycięciu żołądka nie chudnie lub masa ciała – po roku, dwóch –  zaczyna wzrastać. Przyczyn może być wiele, ale jedna może być zupełnie niezależna od pacjenta. Po operacji pozostał za duży żołądek.

Jak sprawdzić, jaka jest pojemność pozostałego żołądka? Czy nie ma się do czynienia z niedostatecznie wykonanym zabiegiem wycięcia (błędem chirurgicznym)?

Badanie, które pozwala pomierzyć objętość to wolumetria żołądka. Wykonuje się tomografię komputerową, a specjalne oprogramowanie oblicza objętość żołądka. Na zamieszczonym zdjęciu przedstawiono obraz takiego badania; objętość żołądka wynosi ponad 576 ml – a więc jest duża. Gdy to było po wycięciu rękawowym żołądka – jest to ewidentna przyczyna braku chudnięcia.

Dlaczego pozostał za duży żołądek? Gdy chirurdzy uczyli się tej metody – częstym błędem było pozostawianie części żołądka, jego dna.

Sposobem na poprawne zmniejszenie żołądka jest jego ponowne wycięcie mankietowe. Powtórzenie zabiegu wycięcia żołądka można rozważyć w przypadku, gdy objętość „kikuta” żołądka (tego co z żołądka po operacji zostało) jest większa niż 250 ml (cm sześciennych). Nie wykonuje się powtórnego zmniejszenia, jeśli objętość „kikuta” żołądka jest mniejsza niż 350 ml. Jest wtedy zwiększone ryzyko powikłań (przecieku z linii zszywek na żołądku) i a korzyści w zakresie późniejszej utraty wagi są niewielkie.

Co się robi, kiedy objętość resztek żołądka wynosi od 250 ml do 350 ml? Ocenia się, czy pozostało duże dno żołądka – część żołądka, z którego wydzielana jest grelina. Gdy dno żołądka jest nieusunięte, warto powtórzyć powtórne wycięcie, ponieważ można spodziewać się dobrej utraty wagi.

Na schemacie budowy żołądka oznaczone jest dno (najwyżej położona część).

 

 

 

Zdjęcie przedstawia wycięty fragment żołądka przy ponownym zabiegu rękawowego wycięcia żołądka.

Bulwiasta część po lewej stronie – to właśnie dno żołądka.

Prof. Stanisław Dąbrowiecki – chirurgia bariatryczna