Covid: jestem zaszczepiony – jestem bezpieczny?

listopad 29, 2021

Jestem zaszczepiony – jestem bezpieczny?

Czy pacjent po przebyciu zakażenia COVID lub po szczepieniu jest w pełni bezpieczny zabezpieczony przed ponownym zachowaniem czy zachorowaniem na COVID. Czy obecny u niego poziom przeciwciał zabezpiecza pacjenta przed tą chorobą? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Nie ustalono jaki powinien być poziom przeciwciał w 100% zabezpieczający.

Kiedy badać poziom przeciwciał?

Badanie powinno być przed szczepieniem, 2 tygodnie po przechorowaniu lub zakończeniu cyklu szczepień i kolejne oznaczenie po 6 miesiącach.

Jak długo utrzymują się przeciwciała?

Większość osób zaszczepionych lub ozdrowieńców, czyli osób które przechorowały COVID mają wysokie poziom przeciwciał w okresie pierwszych 6 miesięcy po przechorowaniu. Potem te stężenie przeciwciał stopniowo maleje. Gdy poziom przeciwciał jest niski wzrasta ryzyko zakażenia oraz ciężkiego przebiegu choroby.

Trzeba pamiętać, że istotą zapobiegania tej jednostce chorobowej nie jest samo szczepienie, ale posiadanie odpowiedniego poziomu przewidział. Szczepienie jedynie służy wytworzeniu przeciwciał, pobudza organizm do wytworzenia przeciwciał. To, że ktoś podaje, że był zaszczepiony nie oznacza jeszcze, że ma odpowiedni poziom przeciwciał. Z jednej strony reakcja organizmu mogła być zbyt mała a z drugiej – od szczepienia lub przechorowania mogło upłynąć już zbyt dużo czasu.

Jaki poziom przeciwciał jest 100% bezpieczny?

Wykonano badania, w których próbowano oceniać jaki poziom przeciwciał zabezpiecza przed zachorowaniem. Wynika z nich, że stężenie przeciwciał neutralizujących powinno być od 6 do 20 razy wyższe od punktu w którym dane laboratorium stwierdza że jest wynik pozytywny czyli jest reakcja na dodatnia reakcja na szczepienie (wynik dodatni). Więcej tutaj

 

Masz termin zabiegu – czy się operować?

 

Czy pójście do szpitala na operację podczas koronawirusa jest bezpieczne?

Tak. Szpitale przestrzegają wytycznych, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji (takich jak koronawirus) oraz zapewniać zdrowie i bezpieczeństwo podczas pobytu w szpitalu. Aby chronić Cię przed koronawirusem, szpitale podejmują dodatkowe kroki. Obejmuje to dodatkowe sprzątanie i personel szpitala noszący specjalny sprzęt, taki jak maski i rękawiczki.

 

Oczywiście większą ochronę zapewniają szpitalem małe, skoncentrowane na leczeniu wybranych grup chorych. Szpitale duże wielospecjalistyczne, przyjmujące wielu chorych, mające oddziały covidowe stwarzają większe niebezpieczeństwo. Obecnie w takich szpitalach wiele oddziałów jest zamienionych na dodatkowe oddziały covidowe. Planowe operacje zostają zawieszone i często chorzy nie otrzymują nowego terminu leczenia. W przypadku dużej liczby oczekujących chorych może występować dodatkowo efekt domina, czyli kiedy jeden pacjent zostaje pozbawiony terminu – należy go przesunąć na koniec listy oczekujących lub też – co jest o wiele trudniejsze – opóźnić leczenie wszystkich oczekujących chorych.

W obecnej epidemii w szpitalach, gdzie zostały zawieszone zabiegi nie jest możliwe ustalenie, kiedy operacje zostaną ponownie rozpoczęte. Dlatego też przewagę mają małe lecznice, w których nie leczy się pacjentów covidowych a oddziały chirurgii pracują zupełnie normalnie i planowo.

Miałem koronawirusa, ale teraz czuję się lepiej, czy muszę powiedzieć mojemu lekarzowi?

Tak. Musisz powiedzieć lekarzowi, jeśli masz/miałaś koronawirusa. Twój lekarz musi upewnić się, że w pełni wyzdrowiałaś i może chcieć, abyś wykonała więcej testów, aby Twoja operacja była jak najbardziej bezpieczna.

Dlaczego lekarz musi wiedzieć, czy mogę mieć koronawirusa?

Ważne jest, aby wiedzieć, czy istnieje ryzyko, że koronawirus może:

 • sprawić, że Twoja operacja będzie bezpieczna dla Ciebie i Twojego lekarza
 • pomoc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się koronawirusa na pracowników służby zdrowia i innych pacjentów.

Przed operacją pracownik służby zdrowia zada Ci kilka pytań, aby sprawdzić, czy jesteś zagrożony koronawirusem. Te pytania mogą dotyczyć tego, gdzie mieszkasz i czy ostatnio podróżowałaś. Mogą również sprawdzić, czy masz inną chorobę lub infekcję.

W dniu operacji pracownik służby zdrowia ponownie zada ci te pytania. Ma to na celu sprawdzenie, czy zmieniło się ryzyko zachorowania na koronawirusa. Powiedz im, jeśli wcześniej nie zadano Ci tych pytań.

Czy przed operacją muszę wykonać badanie w kierunku koronawirusa?

Zostaniesz poinformowany, czy będziesz musiała się poddać się badaniu przed operacją. Jeśli to zrobisz, Twój lekarz lub pielęgniarka poinformują Cię, gdzie możesz poddać się badaniu.

Jeśli poddam się testowi, co mam zrobić po teście?

Jeśli musisz poddać się badaniu, powinieneś odizolować się (pozostać w domu) po badaniu i przed operacją. Oznacza to, że po teście musisz iść prosto do domu. Otrzymanie wyników SMS-em lub telefonem może potrwać do 2 dni. Kiedy się izolujesz, możesz wyjść z domu tylko wtedy, gdy:

 • istnieje sytuacja awaryjna, taka jak pożar lub przemoc w rodzinie
 • potrzebujesz pomocy medycznej.

Są pewne okoliczności, w których nie musisz izolować się (pozostać w domu) podczas oczekiwania na wynik testu. Możesz zapytać swojego lekarza lub pracownika służby zdrowia, czy dotyczy to Ciebie.

Co się stanie, jeśli pojawią się objawy po poddaniu się badaniu i przed operacją?

Jeśli objawy koronawirusa pojawią się po badaniu i przed operacją, należy wykonać badanie ponownie – nawet jeśli ostatni test był ujemny.

Objawy, na które należy uważać to: gorączka, dreszcze lub poty, kaszel, ból gardła, duszność, katar, utrata lub zmiana zapachu lub smaku.

Jakie pytania powinnam zadać na temat mojego zabiegu?

Możesz zapytać:

 • dlaczego musisz teraz przejść operację
 • ryzyko i korzyści związane z operacją
 • wszelkie zagrożenia, które dotyczą w szczególności Ciebie
 • czego Ty i Twój lekarz oczekujecie od zabiegu
 • w jaki sposób szpital zapewni Ci ochronę przed infekcjami i powikłaniami
 • co by się stało, gdybyś zdecydował się na operację później?
 • czy istnieją inne możliwości leczenia niż zabieg chirurgiczny.