Ile schudnę po latach?

0
kg
Po 1 roku; od 25 kg do 110 kg
0
kg
Po 2 latach; od 20 kg do 70 kg
0
kg
Po 3 latach; od 20 kg do 61 kg
0
kg
Po 4 latach; od 0 kg do 65 kg

Tyle zmniejszy się Twoja masa ciała po operacji zwężenia żołądka

(wartości średnie wg danych z PUBLIKACJI NAUKOWYCH)

Czego można oczekiwać po dłuższym czasie od operacji?

Zmniejszenie wagi ciała po operacji następuje stopniowo; ubytek jest największy w pierwszych miesiącach po operacji. Mniej ważne jest jak duży jest spadek masy ciała w kolejnych miesiącach – ważniejsze jest, żeby chudnięcie utrzymywało się stale. Po trochu, ale stale, co miesiąc! Gdy po kilku – kilkunastu miesiącach tempo chudnięcia maleje, oznacza to, że mniej jest tkanki tłuszczowej. Nie należy spodziewać się osiągnięcia idealnej wagi. Zwykle możliwe jest zmniejszenie nadmiaru masy ciała o 50 – 70%. Wynik leczenia operacyjnego oceniany jest, jako bardzo dobry przy zmniejszeniu nadmiaru masy ciała o 60 – 70%, co oznacza w tym przypadku schudnięcie o 24 kg – 28 kg.

Średni procentowy spadek nadmiaru masy ciała po zwężeniu żołądka

(wg danych z PUBLIKACJI NAUKOWYCH)

0
kg
Po 1 roku; od 30% do 95%
0
kg
Po 2 latach; od 30% do 98%
0
kg
Po 3 latach; od 40% do 90%
0
kg
Po 4 latach; od 30% do 85%

Wyjaśnienie: powyżej wyniki opisywane są, jako spadek nadmiaru masy ciała. Co oznacza nadmiar masy ciała?

Ilustruje to rysunek obok: pani po prawej stronie powinna ważyć 60 kg, a waży (niestety) 95 kg. Jej nadmiar masy ciała (czyli nadmiar tkanki tłuszczowej) równy jest 35 kg. Gdyby pani ta schudła 17,5 kg – byłby to dla niej spadek o 50% nadmiaru masy ciała. Gdy schudnie 35 kg – to zlikwiduje całkowicie nadmiar masy ciała (spadek o 100%).

Procenty chudnięcia opisane powyżej są wartościami średnimi i pochodzą z wielu badań kontrolnych pacjentów; jedni pacjenci po operacji chudną więcej, inni – mniej. Ważne jest, że jednocześnie w znacznym procencie ustępują choroby towarzyszące zależne od otyłości.

Otyłość oceniamy zwykle pod względem urody i estetyki. Często zapominamy, że nadmierna waga ciała pogarsza zdrowie. Chudnąc – ratujemy zdrowie!

W USA ponad połowa operowanych na otyłość ma wykonane rękawowe zwężenie żołądka

Aktualne terminy konsultacji

Gdy trudno się dodzwonić do CM Świat Zdrowia (dawniej BestMed) w Warszawie skorzystaj z rejestracji elektronicznej Poradnia Chirurgii Ogólnej. W spisie jestem na pierwszym miejscu. Tutaj można rezerwować wizytę. Inny sposób  – to telefon do mnie lub sms. Wtedy ja przeprowadzę rejestruję. Podobnie można dzwonić w sprawie wyznaczenia terminu spotkania w Endomedical Poznań.