Operować się?

Czy to jest dla mnie?

Wiele osób przychodząc do mnie na konsultacje ma szczere wątpliwości: czy kwalifikują się do leczenia operacyjnego? Są to zwykle osoby, które ważą 30– 40 kg za dużo. Zwykle są po kilku – kilkunastu nieudanych próbach leczenia zachowawczego otyłości (restrykcyjnych dietach, ćwiczeniach, lekach). W wielu przypadkach od razu można poznać, że dana osoba ma kłopoty ze swoją masą ciała, których nie potrafi rozwiązać. Po wielu niepowodzeniach ciągle mają wątpliwości, czy chirurgia może pomóc im rozwiązać ich problemu. Tak właśnie jest: jedynie zabieg operacyjny może im pomóc.

Rocznie w Europie z powodu otyłości umiera 1.000.000 osób.

Osoby z nadwagą lub otyłością toczą zwykle stałą walkę ze swoją tuszą. Stosuję dietę… wiele różnych diet…, ćwiczenia (sala gimnastyczna, fitness, nordic walking), niekiedy używają leków obniżających łaknienie. Bywa, że jeżdżą na drogie turnusy sanatoryjne.
Masz to wszystko za sobą? Pewnie tak. I co? …niewiele?
Nawet gdy waga spada – to było to zwykle tylko na jakiś czas. Zmora „jo-jo” nadchodzi nieodwołanie; całość efektu zostaje zmarnowana, niekiedy waga rośnie powyżej poziomu sprzed „terapii”. Następstwa ponownego tycia mogą niszczyć psychikę pacjenta. Dopada poczucie winy: brakuje mi konsekwencji, brak mi dyscyplinowania, moja wina, nie staram się…”.
Aż tu nagle pojawia się … „nowa i sprawdzona metoda”, entuzjastyczna reklama, przekonujący artykuł. Zaczyna się od nowa: nowy reżim (dietetyczny, ćwiczeniowy, tabletkowy… wybierz, to co chcesz…) wyrzeczenia, wyrzeczenia… spadek wagi tygodnie, miesiące; potem osłabienie motywacji, coraz mniejsze przestrzeganie reżimu (lub brak efektu pomimo reżimu) i efekt „jo-jo”. Takich cykli leczenia otyli pacjenci przechodzą kilkanaście – kilkadziesiąt.

Prawda jest taka: jedna osoba na 20 stosujących diety (ćwiczenia, leki) – utrzymuje na stałe niską masę ciała. Optymiści oceniają, że może to być nawet 15%, ale ja w to nie wierzę. Efekt po 6 miesiącach nie oznacza dobrego efektu po 2-3 latach. Utrzymanie niskiej wagi przez kilka lat – to jest sztuka!

Coraz więcej osób dostrzega w otyłości CHOROBĘ i zagrożenie dla życia i zdrowia oraz podejmuje konkretne leczenie. Otyłość to nie tylko sprawa estetyki. Nadwaga i otyłość powodują cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo-naczyniowe, miażdżycę, choroby zwyrodnieniowe stawów, stłuszczenie wątroby, a nawet przyczyniają się do nowotworów. Co 12. zgon w Europie wynika z nadmiernej masy ciała.

U wielu osób z otyłością jedynym rozwiązaniem jest poddanie się zabiegowi chirurgicznemu. Chirurgia w otyłości – nie jest to rozwiązanie w 100% skuteczne, ale i tak daje 10 razy lepsze wyniki w zakresie trwałego odchudzenia niż diety, ćwiczenia i leki.

Efekty?

Z 10 osób na diecie po roku efekt utrzymują 1-2 osoby. Na 10 osób operowanych – po roku 7-8 osób jest nadal chudszych. To jest różnica!!

Masa twojego ciała jest w normie, gdy:

.. możesz ogolić sobie nogi bez lustra
.. wchodzisz po schodach bez zadyszki i potu
.. robisz sobie zdjęcie i nie jesteś zawstydzona
.. możesz nosić sukienkę, którą masz od lat
.. siedząc – możesz skrzyżować nogi
…wygodnie siedzisz na każdym krześle lub fotelu
.. możesz owinąć wokół ciała zwykły ręcznik kąpielowy
.. nie musisz robić zakupów w sklepach o dużych rozmiarach
.. pod koniec dnia nie bolą cię stawy i nie masz obrzęków
.. wśród przyjaciół lub w biurze nie jesteś „tym grubym”

Czy kwalifikuję się do operacji odchudzającej?

Prosty sposób oceny, czy pacjent nadaje się do chirurgicznego leczenia otyłości to obliczenie BMI (wskaźnika
masy ciała). Jest to masa ciała w kg przydającą na wzrost; oblicza się ze wzoru waga (kg)/wzrost*wzrost
(w metrach).

Czego się spodziewać po operacji? Na stałe schudnie 2/3 operowanych. Być może nie osiągną ideału, ale ich nadmiar kilogramów będzie o 2/3 mniejszy.

Co to znaczy? W uproszczeniu można przyjąć, że bardzo dobry leczenia chirurgicznego otyłości będzie u 2/3 operowanych; średni efekt operacji polega na utracie 2/3 nadmiaru masy ciała.

Leczenie chirurgiczne otyłości nie jest eksperymentem czy też próbą leczenia. Jest to uznana forma postępowania leczniczego, której skuteczność została udowodniona naukowo. Stąd wiadomo, że przy pewnym BMI należy rozważyć leczenie operacyjne?

Wynika to z badań naukowych; z wieloletniej obserwacji osób po operacjach bariatrycznych. Potwierdzono w nich, że przy pewnym BMI operowana osoba zyskuje na zdrowiu. Nie tylko lepiej wygląda, ale też poprawia się jej komfort życia i ustępują/łagodnieją choroby. W efekcie dłużej i lepiej żyje. Na takich wynikach badań opierają się zalecenia towarzystw naukowych.

Oficjalne stanowisko towarzystw naukowych (USA, Europa) określające, kiedy należy operować z powodu otyłości

Uwzględniana we wskazaniach wartość BMI odnosi się do wagi aktualnej lub z przeszłości. Schudnięcie przed terminem operacji nie jest przeciwwskazaniem do wykonania operacji, gdyż można się spodziewać, że pacjent zacznie ponownie tyć. Zalecenia te opracowano przed kilkunastu laty. Nadal są aktualne, ale coraz częściej operuje się pacjentów z niższymi wartościami BMI niż w typowych wskazaniach.

W 2011 roku amerykańska agencja FDA zadecydowała, że regulowaną opaskę żołądkową można stosować u pacjentów z BMI 30-34, którzy jednocześnie mają schorzenia zależne od otyłości (cukrzyca, nadciśnienie, nieprawidłowy skład tłuszczy w osoczu, zaburzenia snu, bezpłodność, itd.). Decyzja wynikła z tego, że leczenie chirurgiczne otyłości dowiodło swojej skuteczności u otyłych z niższym BMI niż pierwotnie przyjmowano.

W mojej praktyce proponuję operacyjne leczenie otyłości osobom z niższą wagą niż w typowych zaleceniach, gdy występuje obciążenie rodzinne otyłością (otyli: ojciec, matka, rodzeństwo) a dodatkowo w rodzinie były przypadki ciężkich chorób zależnych od otyłości a szczególnie zgony we młodym wieku.

Co będzie 10-15 lat po operacji?

Czy zwężenie żołądka skraca życie?

Badania dowiodły, że przy otyłości leczenie chirurgiczne daje lepsze wyniki niż ćwiczenia, dieta, tabletki, itd. Poniżej wyniki 15-letnich obserwacji pacjentów otyłych leczonych w Szwecji; największy ubytek wagi jest po by-pasie żołądkowym (ominięciu żołądkowym), mniejszy po pionowej gastroplastyce, najmniejszy – po założeniu opaski żołądkowej (nie ma osób po operacji zwężenia żołądka – bo 15 lat temu takiej operacji nie wykonywano). Osoby z otyłością nieleczone chirurgicznie to „grupa kontrola”.

Po 15 latach – tylko operacje chirurgiczne dały trwały efekt zmniejszenia wagi. Każde leczenie chirurgiczne dało lepsze wyniki niż leczenie nieoperacyjne, przy którym waga praktycznie się nie zmieniła.

Jest właśnie odwrotnie!! To otyłość ma negatywne następstwa zdrowotne. Pogarsza stan zdrowia i skraca czas życia. Choroby powodowane otyłością i występujące wraz z otyłością skracają życie. Zostało to udowodnione w szwedzkich badaniach, w których przez 15 lat śledzono losy wielu tysięcy chorych po operacjach na otyłość. Na poniższym wykresie przedstawiono ryzyko zgonu dla otyłych leczonych operacyjnie i tradycyjnie (dieta, tabletki); grupę tą wykresie oznaczono, jako  kontrolną. Różnica po kilkunastu latach leczenia (tabletkami, ćwiczeniami lub operacyjnie) jest ewidentna: pacjenci po operacjach mają mniejsze ryzyko zgonu niż osoby leczone tabletkami, dietą, ćwiczeniami. Badania dowodzą, że leczenie chirurgicznego otyłości daje chorym liczne korzyści.

Przeglądasz strony, ale masz wątpliwości! To normalne.
Przed Tobą jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu.
Mam propozycję: porozmawiajmy!
Poniżej miejsca i aktualne terminy konsultacji. Poza tym zapraszam do spotkania on-line  w aplikacji video, np. WhatsApp (praktycznie codziennie o godz. 20.00; koszt 150 zł)

Aktualne terminy konsultacji

Gdy trudno się dodzwonić do BestMed w Warszawie skorzystaj z rejestracji elektronicznej Poradnia Chirurgii Ogólnej. W spisie jestem na pierwszym miejscu. Tutaj można rezerwować wizytę. Inny sposób  – to telefon do mnie lub sms. Wtedy ja przeprowadzę rejestruję. Podobnie można dzwonić w sprawie wyznaczenia terminu spotkania w Endomedical Poznań.

Sprawdź, gdzie operuję chorych