Lekarz bariatra prof. dr hab. med. Stanisław Dąbrowiecki

Kilka słów o sobie: jestem specjalistą chirurgiem zajmującym się głównie leczeniem otyłości. Przez 12 lat byłem kierownikiem uniwersyteckiej Kliniki Chirurgii, autorem ponad 120 publikacji naukowych, ponad 200 wystąpień na zjazdach naukowych.
Specjalizacja: chirurgia otyłości oraz przepuklin brzusznych, w tym pachwinowych.

Kariera zawodowa

Rocznik 1954; 1979 – dyplom na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku; 1987 – specjalista chirurgii ogólnej; 1990 – doktorat; 1997 – habilitacja; 2013 – profesor zwyczajny (tzw. belwederski, nominacja z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego).

Od 2002 r. prof. nadzw. AM im. L. Rydygiera w Bydgoszczy, a w latach 2002-2004 Prorektor ds. Klinicznych i Kształcenia Podyplomowego AM w Bydgoszczy. Po połączeniu AM w Bydgoszczy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu – profesor UMK i pełnomocnik Rektora UMK ds. Klinicznych i Kształcenia Podyplomowego (lata 2004 – 2005). W latach 2001-2012 kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

W okresie kierowania przeze mnie Kliniką Chirurgii powstał w niej wiodący w kraju ośrodek leczenia trudnych przypadków przepuklin, jedyny w regionie ośrodek chirurgii otyłości, przodujący ośrodek regionu w zakresie chirurgii endokrynologicznej, dostępu do łożyska naczyniowego oraz jednym z lepszych oddziałów chirurgii ogólnej w regionie i Polsce. W latach 2009-2012 byłem przewodniczącym Rady Ordynatorów Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy (co sobie bardzo cenię).

Od września 2012 roku nie jestem kierownikiem Kliniki i nie jestem zatrudniony w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy. Wg dyrektora szpitala leczyłem „za drogo” i „za trudne przypadki”. No trudno…….przyznaję się: tak było :-). Stąd też nie mam możliwości operowania chorych w Klinice.  Leczę chorych w ramach Indywidualnej Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej; konsultuję i operuję odpłatnie. Poza chirurgią ogólną (operacje narządów jamy brzusznej) największe doświadczenie zawodowe mam w chirurgii ściany brzucha (przepukliny, plastyka brzucha) oraz chirurgicznym leczeniu otyłości.  Doświadczenie nabywałem wraz z latami operowania pacjentów: pierwsza moja publikacja na podstawie doświadczeń zebranych w chirurgii przepuklin została opublikowana w 1989 roku; pierwszy zoperowany przeze mnie pacjent z powodu otyłości – rok 2003.

Pracując prywatnie mam dużo więcej czasu dla leczonych przeze mnie pacjentów. Staram się dokładnie wyjaśnić przebieg leczenia szpitalnego i poszpitalnego. Stosuję najnowsze techniki operacyjne, nowoczesne materiały i narzędzia. Zależy mi, aby zminimalizować niepokój chorych związany z operacją. Jest dla mnie wielką przyjemnością, gdy po leczeniu pacjent jest zadowolony z przebiegu i wyniku. Cieszę się, gdy dostaję sms z informacją, że waga maleje, a samopoczucie rośnie!

Prof. dr hab. med. Stanisław Dąbrowiecki

Publikacje, wywiady, informacje

O leczeniu otyłości – tutaj i tutaj, i jeszcze tutaj,  o kierowanej przeze mnie Klinice, o leczeniu przepuklin i tutaj, o leczeniu plastycznym deformacji brzucha. Obok zdjęcie z Uczelnianej przeszłości i karykatura wykonana przez dr med. W. Stankiewicza
Stanisław Dąbrowiecki - ZnanyLekarz.pl