Dawki leków po operacji bariatrycznej

grudzień 19, 2021
Pojawił się taki oto problem: pacjentka przed operacją bariatryczną pyta się, czy po zabiegu będzie mogła nadal przyjmować leki na uczulenie na sierść kota? Jakie będzie dawkowanie tych leków? Czy nadal te leki będą tak skuteczne? Pytanie można to poszerzyć: jak działają leki po operacjach bariatrycznych? Nie wiem tego a więc szukam piśmiennictwa naukowego. Znalazłem taką oto pracę: https://tinyurl.com/y4degswf

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „CFP MFC CANADIAN FAMILY PHYSICIAN LE MÉDECIN FAMILLE CANADIEN The official journal search the ollege of Family Physicians of Canada Home Articles Info for Review Article Practice About CFP Feedback Blogs Mainpro+ Credits Sabrina Lorico and Blaine Colton Canadian Family Physician June 2020, 66 (6) 409-416; Medication management and pharmacokinetic changes after bariatric surgery”

Wnioski z tej publikacji:
1. Wchłanianie leków po operacjach bariatrycznych może być bardzo różne u poszczególnych osób. Nie sposób dokładnie przewidzieć tych zmian dla wszystkich pacjentów po operacji bariatrycznej.
2. Problemy z wchłanianiem leków mogą być tymczasowe lub trwałe; dlatego modyfikacje dawkowania leków mogą być również tymczasowe lub trwałe.
3. Problemy z wchłanianiem leków i dawkowaniem są bardziej prawdopodobne i dłużej utrzymujące się po operacjach, które utrudniają wchłanianie pokarmów. Jakie to zabiegi? Np. ominięcie żołądkowe. W tym zabiegu tak wykonuje się połączenia w przewodzie pokarmowym, że pokarm jest wchłaniany jedynie w części jelita. Prowadzi się celowo do zaburzeń wchłaniania jelitowego.
4. Po dokonaniu korekty dawkowania należy zapewnić odpowiednie kontrole. Schematy leczenia, w których dawkowanie leków zależy od masy ciała muszą być regularnie sprawdzane i dostosowywane, gdy pacjenci chudną.
Przy chudnięciu efektów można się spodziewać w zakresie nadciśnienia i cukrzycy. Tu dawki leków na pewno zostały zmniejszone. Ale jak jest z innymi lekami? Np. tymi na alergie? Czy potrzebne były zmiany dawkowania? Leki na pewno działają, ale.. z góry nie wiadomo, jakie dawki będą skuteczne.