Czy może od razu odessać tłuszcz?

Liczba osób poszukujących w sieci informacji na temat liposukcji wskazuje, że jest to stale gorący temat. Istnieje pokusa, by nie „bawić się” w usuwanie przyczyn otyłości, ale od razu przystąpić do poprawy następstw: chirurgicznie usunąć zbiorniki podskórne tkanki tłuszczowej. Oczywiście ważne jest pytanie, w jakim stopniu takie postępowanie daje trwały efekt. Czy organizm nie będzie się bronił – zbierając tłuszcz w innym miejscu?

Po liposukcji tłuszcz jest jak bumerang.....wraca

Natychmiastowy efekt liposukcji sprawił, że jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych na świecie. Od 1974 r. liposukcja stała się dla wielu „łatwym” sposobem usuwania magazynów tłuszczu, które były oporne na zmiany (lub ich brak) w stylu życia.
Wielu uważa, że wyniki liposukcji są trwałe. Ale czy tak jest? Opublikowano wstępne dane wskazujące inaczej.
W badaniach na zwierzętach wykazało, że tkanka tłuszczowa pojawia się ponownie w innych miejscach w ciągu kilku tygodni po wycięciu tłuszczu. Nowa lokalizacja tłuszczu może mieć niekorzystne skutki dla organizmu (metaboliczne).
W przedstawionym poniżej badaniu – po relatywnie niewielkiej liposukcji – tkanka tłuszczowa powracała nie tylko do poziomu wyjściowego, ale też wędrowała do nowych miejsc w jamie brzusznej. Odchudzający efekt kosmetyczny operacji był zachowany po 1 roku w udach. Jednocześnie obecna była powolna odbudowa tkanki tłuszczowej. Mechanizmy przywracania tkanki tłuszczowej po jej chirurgicznym usunięciu pozostają niejasne.

Porównanie 2 grup chorych – jedna po liposukcji, druga – bez zabiegu. Ocena efektów po 12 miesiącach

Wniosek z badań: ostrożnie z liposukcją czy abdominoplastyką przy otyłości.
Gdy z jednego miejsca usuniemy komórki tłuszczowe – mogą one powiększać się w innym miejscu. Masa ciała ponownie wzrasta. Tłuszcz pod skórą ma działanie ochronne. Po jego usunięciu wzrasta ilość tłuszczu w jamie brzusznej, a ten tłuszcz jest o wiele bardziej niebezpieczny dla zdrowia.

Liposukcja czy abdominoplastyka jest wskazana i bezpieczna po chirurgicznym leczeniu otyłości. Może być to  dopełnienie leczenia. Więcej na ten temat