Ozempic i podobne – jak działają?

Ozempic to nazwa handlowa leku o nazwie semaglutyd. Jest to lek na receptę stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Należy do klasy leków zwanych agonistami receptora GLP-1, które działają poprzez zwiększenie uwalniania insuliny i zmniejszenie ilości glukozy wytwarzanej przez wątrobę.
Ozempic jest podawany w postaci zastrzyku raz w tygodniu i jest zwykle stosowany w połączeniu z dietą i ćwiczeniami fizycznymi, aby pomóc kontrolować poziom cukru we krwi u osób dorosłych z cukrzycą typu 2. Może on również pomóc w utracie wagi. Mogą występować działania niepożądane leku Ozempic, takie jak: nudności, wymioty, biegunkę i zaparcia. W rzadkich przypadkach te powikłania mogę być poważne: zapalenie trzustki, niedocukrzenie – hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi), problemy z nerkami lub reakcje alergiczne.
Jak w przypadku każdego leku, ważne jest, aby przestrzegać przepisanej dawki i skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dalszych informacji i wskazówek.

Tutaj film o leku Ozempicu i innych o podobnym działaniu (tych dostępnych w USA); opisany mechanizm działania, efekty oraz niebezpieczeństwa.