Podróże lotnicze po operacji bariatrycznej

Powodem, dla którego nie zaleca się podróży lotnicznych po operacji bariatrycznej, jest zagrożenie zakrzepami żylnymi. Podróży należy unikać przez co najmniej sześć tygodni po operacji odchudzającej, ponieważ w przypadku wycięcia mankietowego gojenie – żołądka zajmuje od sześciu do ośmiu tygodni.

Osoby podróżujące samolotem, pociągiem, autobusem lub samochodem przez ponad cztery godziny są narażone na wysokie ryzyko rozwoju zakrzepów w żyłach; jest to spowodowanego siedzeniem w zamkniętej przestrzeni przez dłuższy czas.

Otyłość, wiek, obecność zakrzepów w przeszłości i niedawna operacja – to może zwiękaszać ryzyko powstania zakrzepów żylnych.

Niektóre osoby nie wykazują objawów zakrzepicy żylnej, ale należy zwrócić uwagę na to, czy:

  1. Twoje nogi lub ramiona puchną?
  2. Odczuwasz niewyjaśnioną tkliwość lub ból
  3. Twoja skóra jest ciepła
  4. Twoja skóra jest zaczerwieniona
zakrzep żylny

Wskazówki, których należy przestrzegać, jeśli lecisz samolotem lub podróżujesz po operacji

W bezpośrednim okresie pooperacyjnym (pierwszy tydzień po operacji) pacjenci otrzymują leki przeciwzakrzepowe (heparynę drobnocząsteczkową) w celu zmniejszenia częstości występowania pooperacyjnej zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej, szczególnie jeśli zamierzają latać. Zaleca się, aby każda osoba podróżująca w tym okresie przyjmowała antykoagulant i pilnowała nawodnienia organizmu.

Noszenie pończoch uciskowych
Dzięki pończochom uciskowym możesz uchronić swoje kostki przed obrzękiem. Tego typu akcesorium jest niezbędne, aby utrzymać krążenie krwi i obniżyć ryzyko zakrzepicy żył głębokich, nawet podczas długich lotów.
Pończochy uciskowe zostały tak zaprojektowane, aby delikatnie ściskać nogę i stopę, nie utrudniając krążenia krwi. Ból nogi wskazuje na konieczność zmiany rozmiaru pończochy.

Wstań i idź
Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest nie siedzieć zbyt długo, niezależnie od tego, czy się jest w domu, czy w pracy. Podobnie jest w podróży, nawet jeśli to tylko dwugodzinny lot. Rozciągnij nogi i przespaceruj się korytarzem samolotu. Czekając na lot, skorzystaj z okazji, aby spacerować i przeglądać sklepy. Nie musisz nic kupować; to tylko pretekst, żeby się poruszać.

Kolejnym małym ćwiczeniem jest obracanie łydek co 30 minut. Jeśli masz obok siebie miejsce lub wolne krzesło, skrzyżuj jedną nogę nad drugą pod kątem 90 stopni. Rób to dla każdej nogi przez 30 sekund. Dobre jest dreptanie w miejscu – zgięcia grzbietowe stopy.

Dużo płynów
Podczas wszystkich spacerów i podróży zawsze miej przy sobie butelkę z wodą. Jeśli musisz przejść przez odprawę celną, zabierz ze sobą pusty pojemnik, aby móc go później wypełnić.

Dieta
Przy wyjeździe wakacyjnym – ustal, czy będzie można przestrzegać dietę.