Koronawirus SARS-CoV-2 – wielkość 0,1 mikrometra (μm;  jedna milionowa metra, jedna tysięczna milimetra)

włos ludzki – wielkość 80 mikrometra

 

Koronawirus sam się nie przemieszcza. Jako środek transportu wykorzystuje ruch wydychanego powietrza, które porywa ze sobą drobiny płynu z wyściółki (błony śluzowej) dróg oddechowych. W tych drobinach płynu są wirusy. Ruch powietrza powstaje przy kaszlu, kichaniu ale też przy mówieniu, czy nawet oddychaniu. W zależności od tego, jak szybko przemieszcza się powietrze – porywa ze sobą różnej wielkości kropelki płynu z wirusami. Wielkość tych kropel płynu decyduje, co się będzie z nimi działo poza ustami i nosem. Gdy są to większe kropelki – to po krótkim locie spadają na podłogę (ziemię). Im mniejsze drobiny płynu tym dłużej zostają w powietrzu i tym dalej się przemieszczą; tworzy się aerosol. Zostają zawieszone w powietrzu na kilku minut do kilku godzin. Drobiny płynu w aerosolu mają od 0,2 mikrometra, ale większość jest o średnicy od 1 do 10 mikrometrów.

Nie wiadomo, jakiej wielkości krople odpowiadają za transmisję koronawirusa. Podejrzewa się, że do zakażenia dochodzi najczęściej za pomocą aerosolu. Osoba zakażająca nie musi więc kaszleć ani kichać.

 

Maski

Nawet dobrze dopasowane maseczki N95 faktycznie odfiltrowują około 90% cząstek pobieranego (wciąganego) aerozolu o wielkości cząstek do 0,3 μm. Znacznie mniej wiadomo o maskach chirurgicznych i materiałowych. Ocenia się, że maski chirurgiczne i z tkaniny są w 67% skuteczne w ochronie użytkownika. Nawet bawełniana koszulka może zablokować połowę wdychanych aerozoli. Gdy wydychane drobiny mają 2  μm średnicy – skuteczność sięga 80%. Efekt rośnie z wymiarem; gdy krople mają średnicę 4-5 μm  – prawie każda tkanina może w 80% filtrować ruch powietrza w obu kierunkach. Maski z warstwami z różnych materiałów – takich jak bawełna i jedwab – są skuteczniejsze w filtrowaniu aerozoli niż te wykonane z jednego materiału.

Ponieważ prawdopodobnie do większość zakażeń wirusem dochodzi z udziałem cząstek o wielkości co najmniej 1 μm – skuteczność ochronna maseczki N95 i zwykłych maseczek materiałowych może być podobna. Ale uwaga: cienkie maski poliesterowe i ze spandeksu (typ rozciągliwego szalika, podciąganego na usta i nos) mogą zmniejszać rozmiar wydychanych kropelek. Efekt może być gorszy niż oddychanie bez maski.