1. Ogłoszone wyniki działania szczepionki są tymczasowe (końcowe mogą być inne), zebrane w trakcie badań na ochotnikach.

2. Wykazują, że szczepionka stworzona przez firmę Pfizer oraz niemiecką firmę BioNTech jest w 90% skuteczna w porównaniu do środka obojętnego (placebo). Wynik oznacza, że wśród osób, które dostały szczepionkę o 90% było mniej zachorowań. Gdyby było to po 100 osób, to w grupie zaszczepionej byłoby 10 przypadków zachorowań, w grupie bez szczepionki – 100 osób chorych.

3. W badaniu bierze udział ponad 43.000 osób. Dwa wstrzyknięcia szczepionki (w odstępie trzech tygodni) miało 38.955. Obecnie podsumowano wyniki 7 dni po otrzymaniu przez uczestników drugiej dawki: u 94 osób wystąpiło zakażenie koronawirusem.

4. Podany wskaźnik skuteczności (90%) sugeruje, że większość osób, które do tej pory zachorowały, była w grupie, która otrzymała substancję obojętną – nie dostali badanej szczepionki).

5. Badacze planują wyciągnięcie wniosków, gdy będą łącznie 164 zachorowania na COVID-19.

6. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaleca, aby szczepionki na COVID-19 miały co najmniej 50% skuteczności. Oznacza to, że szczepionka powinna zmniejszyć o połowę liczbę przypadków zachorowań na COVID-19 wśród osób zaszczepionych – w porównaniu do osób nieszczepionych.

7. Aby ubiegać się o zezwolenie na stosowanie szczepionki w nagłych wypadkach, FDA wymaga, aby połowa uczestników była obserwowana co najmniej przez dwa miesiące po otrzymaniu ostatniej dawki. W tym czasie zbierane są dane dotyczących bezpieczeństwa szczepionki. W przypadku szczepionki firmy Pfizer i BioNTech termin ten nastąpi w trzecim tygodniu listopada.

8. Gdzie trudność z zastosowaniem tej szczepionki? Wymaga przechowywania w temperaturze -80 st. Celsiusza. Przechowywania i transportu!! To będzie dopiero wyzwanie logistyczne!
Czyli jest jakieś światełko w tunelu!!

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.