Rękawowa resekcja żołądka

rękawowa resekcja żołądka
inne nazwy: MANKIETOWE WYCIĘCIE ŻOŁĄDKA lub też „zwężenie żołądka”

Rękawowe wycięcie żołądka jest najczęściej wykonywaną operacją w otyłości. Do wykonania resekcji żołądka kwalifikują się osoby ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) równym lub większym 35, szczególnie gdy występują u nich inne choroby zależne od otyłości: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, zmiany stawowe, zaburzenia snu, bezpłodność u kobiet. Operacja rękawowego wycięcia żołądka jest wskazana u otyłych, którzy, m.in. nie mogą się powstrzymać od jedzenia słodyczy. Nie warto czekać na pogorszenie swojego stanu.

Wycięcie rękawowe jest wykonywane jako powtórna operacja przy niepowodzeniu leczenia opaską żołądkową (powikłania – np. zsunięcie się opaski lub brak efektów leczenia). Przy skrajnej otyłości częściowe wycięcie żołądka wykonuje się też jako pierwszy zabieg leczenia 2-3 etapowego. Wskazaniem do tej operacji jest np. nadciśnienie tętnicze bądź cukrzyca typu 2. Po wycięciu części żołądka wzrasta wrażliwość na własną insulinę produkowaną przez trzustkę. Pozwala to na zaprzestanie przyjmowania/zmniejszenie dawek leków przeciw cukrzycowych.

Jak wykonywana jest operacja?

Operacja rękawowego wycięcia żołądka polega na wycięciu około 85% żołądka i pozostawieniu jedynie jego fragmentu, który kształtem i wielkością jest jak banan. Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów bariatrycznych. Odcięty za pomocą tzw. staplerów (zszywaczy mechanicznych) fragment żołądka jest usuwany z jamy brzusznej. Pozostały po operacji rękawowej resekcji, żołądek ma objętość około 150 ml. Dlatego też wielkość przyjmowanych pokarmów musi zostać zmniejszona. Trawienie przebiega wolnej. Waga ciała maleje. Nieprzestrzeganie zaleceń lekarza po operacji może skutkować powikłaniami, więc nie można ich lekceważyć.

Chirurgiczne leczenie otyłości na szczęście nie musi być bolesne i długotrwałe. Zaletą wykonania operacji sposobem laparoskopowym jest szybkie pooperacyjne zdrowienie. Rany operacyjne są niewielkie, mniej bolą i szybko się goją. Ryzyko ropienia jest niezwykle małe. Operowani szybciej odzyskują pełnię aktywności zawodowej, a czas pobytu w szpitalu jest jedno- lub dwudniowy.

Metoda laparoskopowa

Operacja rękawowego wycięcia żołądka rozpoczyna się wprowadzeniem przez specjalną igłę (w znieczuleniu ogólnym) do jamy brzusznej dwutlenku węgla. Przez nią podaje się gaz (dwutlenek węgla) do brzucha. Gaz unosi powłoki brzuszne oraz odsuwa narządy wewnętrzne, co umożliwia wykonanie zabiegu. Zostają wprowadzone rurki przez ścianę brzucha (tzw. trokary). Przez pierwszy trokar wsuwa się do brzucha optykę kamery TV, co pozwala na obserwowanie wnętrza brzucha na monitorze TV. Do operacji niezbędne jest użycie co najmniej 2 następnych trokarów i wprowadzenie przez nie narzędzi do jamy brzusznej (przy wycięciu rękawowym żołądka używa się 5 trokarów – rysunek obok).
Narzędzia laparoskopowe mają wydłużony, spłaszczony kształt; steruje się nimi znad brzucha. Ich budowa umożliwia wykonanie wszystkie czynności chirurgicznych: chwytanie, przesuwanie, nacinanie, zszywanie, koagulowanie, wycinanie fragmentów tkanek, itd.
Na koniec operacji resekcji żołądka – po usunięciu wyciętej części tego narządu – usuwa się narzędzia, trokary, opróżnia brzuch z gazu, szyje otwory w ścianie brzucha oraz zakłada opatrunek. Pacjent jest wybudzony ze znieczulenia. Po operacji laparoskopowej w porównaniu do tradycyjnego cięcia ból jest mniejszy. Krócej trwa rekonwalescencja (powrót do aktywności domowej, zawodowej i sportowej). Rany operacyjne zwykle goją się prawidłowo i szybko.

Etapy operacji rękawowego wycięcia żołądka

Resekcja żołądka
Etap 1

Operację resekcji rozpoczyna przecinanie żołądka 5-7 cm od jego ujścia (odźwiernika).

Resekcja żołądka
Etap 2

Stopniowe przecinanie żołądka; stapler (urządzenie mechaniczne, które przecina i jednocześnie zszywa tkanki z obu stron linii cięcia) układa się równolegle do prawej strony żołądka (część ta nazywa się krzywizną mniejszą); linię przecięcia wyznacza gruba sonda żołądkowa ułożona wewnątrz żołądka, wzdłuż jego ściany.

Mniej Żołądka - Resekcja żołądka
Etap 3

Prawie całkowite przecięcie żołądka; stapler przecina górną część żołądka (tzw. dno). Z żołądka pozostaje wąska rura; swoim kształtem przypomina banan. Końcowa część żołądka (część odźwiernikowa) nie jest naruszona. Ta część reguluje opróżnianie żołądka do dwunastnicy; po operacji nie będzie ono utrudnione.

Po operacji

Pobyt w szpitalu po operacji wycięcia rękawowego żołądka trwa zwykle 1 dzień. Wyjątkowo są to dwa dni. Dla sprawdzenia szczelności miejsca przecięcia i zszycia żołądka wykonuje się badanie RTG żołądka z kontrastem. Po uzyskaniu wyniku tego badania pacjent może mieć pewność, że z jamą brzuszną jest wszystko w porządku i zacząć pić płyny (woda niegazowana, herbata) oraz miksowane pokarmy. Po operacji zachęcam do jak najszybszego wstawania z łóżka i chodzenia. Zapobiega to spowolnieniu przepływu krwi żylnej w nogach (zakrzepy!) oraz przyspiesza powrót do sprawności. Powrót do zdrowia po operacji żołądka przebiega błyskawicznie.

ile kosztuje operacja zmniejszenie żołądka