Rogale, kalorie, pułapki

Przed nami 2 dni wolnego. Piekarnia, chcę kupić chleb. Kolejka 2 razy zawinięta. Owszem po chleb ale głównie rogale Św. Marcin i inne słodycze. Nie powinienem, ale napiszę. Panie z ewidentną nadwagą czy otyłości wybierają, kupują, kupują, i jeszcze dla dziecka: ciasta, torty, słodycze. No i lody na końcu. Kto tyle zje? Jakie będą tego efekty!

Słodycze, choć przynoszą chwilową przyjemność, mają istotny wpływ na nasze zdrowie i dietę, głównie ze względu na wysoką zawartość kalorii i cukru.

Kalorie w Słodyczach

  1. Wysoka Zawartość Kalorii: Słodycze są bogate w kalorie, co może przyczyniać się do zwiększenia masy ciała, jeśli są spożywane w nadmiarze. Często brak w nich wartości odżywczych, co oznacza, że dostarczają tzw. „pustych kalorii”.
  2. Składniki: Oprócz cukru, wiele słodyczy zawiera tłuszcze nasycone, które mogą przyczyniać się do wzrostu poziomu cholesterolu i ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Uzależnienie od Cukru

  1. Mechanizm Uzależnienia: Cukier stymuluje wydzielanie dopaminy w mózgu, co przyczynia się do uczucia przyjemności. Regularne spożywanie cukru może prowadzić do zwiększenia tolerancji na te efekty, co wymusza spożywanie jeszcze większych ilości dla osiągnięcia podobnego uczucia zadowolenia.
  2. Skutki dla Zdrowia: Spożywanie cukru jest związane z różnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak otyłość, cukrzyca typu 2, choroby serca, próchnica zębów i nawet niektóre rodzaje nowotworów.
prof. Dąbrowiecki Bydgoszcz

Powyższe uwagi są powszechnie znane i… lekceważone.

Ciągle wygrywa stare hasło „Cukier krzepi”.

Poniżej kubeł zimnej wody. Wywiad z lekarzem, który na prawdę się zna na przemianach substancji w organizmie człowieka (metabolizmie).

Tutaj linkuję świetny materiał z Youtube na temat zdradliwych produktów, mechanizmów ich szkodliwego działania i wrednej roli przemysłu spożywczego. Liczą się jedynie zyski. Jeżeli ktoś uważa, że uwzględniane jest zdrowie konsumenta (to jest NAS) to jest w błędzie. O cukrze jest na samym początku filmu i to na prawdę warto obejrzeć.

Dlaczego łatwiej uwolnić się od nikotyny niż cukru?  Czy organizm poradzi sobie bez jedzenia cukru? Fruktoza – ta lepsza siostra czy gorsza? Jakie jest podejście przemysłu spożywczego do cukru? Te i mnóstwo innych wiadomości.

Co ze mną? Kupiłem rogala? Tak. Pokroiłem na kawałki i zamroziłem. Niewielkie co nieco na szare dni.