pokarm i soki trawienne osobno

listopad 06, 2021

Jednym ze sposobów na odchudzanie jest zmniejszenie wchłaniania pokarmu z jelita. Jak to uzyskać? Skrócić odcinek jelita, w którym pokarm jest wchłaniany. Jak to to uzyskać? Tak zmienić budowę przewodu pokarmowego, aby odcinek, w którym następuje wchłanianie był krótki. Dlaczego pokarm nie wchłania się w innych odcinkach? Bo tam nie nastąpiło jeszcze jego strawienie. Dlaczego? Bo pokarm nie zmieszał się z enzymami trawiennymi.

Na tym m. in. polega efekt operacji np. ominięcia żołądkowego.  Z przełyku pokarm wpada do małego zbiornika żołądkowego. Jest on na tyle mały, że następuje niewielkie zmielenie pokarmu, ale soku żołądkowego jest mało. Dalej poprzez zespolenie z jelitem (ten odcinek nazywany jest pętlą pokarmową) pokarm wędruje aż do miejsca, w którym spływają soki żołądkowy, trzustkowy, żółć. Płyną one pętlą enzymatyczną. Po połączeniu powstanie odcinek wspólny ( pętla wspólna ) – i tam właśnie następuje trawienie i wchłanianie pokarmu. Od długości odcinka wspólnego zależy, ile tego pokarmu zostanie wchłonięte. Część niestrawiona przechodzi do jelita grubego i w końcu zostaje wydalona. Taka metoda leczenia otyłości opiera się na zaburzeniu wchłaniania ( malabsorpcja ). Oczywiście zmniejszony żołądek utrudnia jedzenie dużych porcji pokarmu – stąd też i ograniczenie ( restrykcja ).

Czy pokarm, który omija żołądek i jest tylko w jego górnym małym zbiorniku (używa się też w slangu chirurgicznym słowa pouch – „paucz”) wpływa jakoś na wydzielanie enzymów trawiennych?


TAK. Pomijam tu bodźce wynikające ze wzroku, zapachu jedzenie, itd (tzw. głowowa faza wydzielnicza). Choć nie ma bezpośredniego kontaktu pokarmu z dużym żołądkiem, z dwunastnicą (co działa najsilniej na wydzielanie) to działają hormony uwalniane z komórek małego zbiornika żołądkowego. Drogą krwi działają na pozostałe części przewodu pokarmowego i wydzielanie soków trawiennych wzrasta. Nie jest to tak dużo, jak miałoby to miejsce przy normalnym przechodzeniu pokarmu – ale jednak wydzielanie soków rośnie.

Jest to przyczyną poszukiwania nowych metod operacyjnych, w których wydzielanie soków trawiennych byłoby jeszcze mniejsze; np. poprzez takie skierowanie treści żołądkowej, by omijała by dwunastnicę (wyłączenie dwunastnicy). Są to wtedy oczywiście bardzo rozległe operacje, z dużym chudnięciem ale też groźbą niedoborów białkowych, witaminowych, itd. Powstają zaburzenia wchłaniania, ale nigdy nie są one wybiórcze; idą po całości.