zespół poposiłkowy

listopad 13, 2021

Zespół poposiłkowy to stan chorobowy, w którym żołądek szybciej niż normalnie opróżnia swoją zawartość do dwunastnicy. Inna nazwa – pochodzenia angielskiego to dumping, dumping syndome .

Osoby z zespołem dumpingu mają objawy, takie jak: nudności, skurcze brzucha, zaczerwienienie na twarzy, uczucie gorąca. Objawy te występują ponieważ jelito cienkie nie może wchłonąć składników odżywczych z pokarmu, który nie został strawiony w żołądku. Dumping może wystąpić po różnych operacjach żołądka np.: wyłączeniu żołądkowym.

Zespół dumpingu może mieć typ: zespół wczesnego dumpingu i zespół późnego dumpingu. Każdy typ pojawia się w różnym czasie po jedzeniu i powoduje różne objawy.

Obrazek dużo wyjaśnia: 15-30 min po jedzeniu, osłabienie, zawroty, uczucie choroby, poty, szybkie bicie serca, skurcze jelitowe, po pewnym czasie samoistnie ustępuje. na obrazku wskazują przyczynę – szybkie przejście węglowodanów i płynów do dwunastnicy.


Przy takich objawach należy lekarza uprzedzić, że jest się po operacji bariatrycznej. Zespół dumpingu nie jest teraz powszechnie znany. 20-30 lat temu, gdy chorobę wrzodową leczono poprzez częściowe wycięcie żołądka – objawy takie pojawiały się częściej i ten zespół objawów był powszechnie znany.

Tutaj wspominam o tym w tekście