Ostatecznym celem operacji rękawowego wycięcia żołądka (sleeve gastrectomy, skrót SG) jest doprowadzenie do utraty masy ciała i utrzymanie wskaźnika masy ciała (BMI) poniżej 30. Operacja zawiodła, gdy nie osiągnięto optymalnego celu utraty masy ciała lub pacjent po początkowym schudnięciu – ponownie tyje.

Jak często są niepowodzenia po rękawowej resekcji żołądka?

Na podstawie danych z hiszpańskiego krajowego rejestru chirurgii bariatrycznej przeanalizowano 540 pacjentów, którzy przeszli SG w okresie sześciu lat.

Stwierdzono ogólnie doskonałe wyniki, ale…u 15% (15 osób na 100 operowanych) pojawiło się niepowodzenie – w ciągu pierwszych trzech lat od operacji wzrosła ponownie masa ciała.

Rolą pacjenta jest utrzymanie diety odchudzającej/zdrowotnej po zabiegu, jednak obowiązkiem lekarza jest wykonanie udanej i wysokiej jakości operacji, pozbawionej powikłań.

Co należy robić, aby uniknąć nieudanej operacji?

  1. Wybierz najlepszego chirurga

Wynik operacji rękawowego wycięcia żołądka w zakresie wielkości pooperacyjnej utraty masy ciała (EWL) różni się w zależności od chirurga. Najlepsi chirurdzy uzyskują u swoich pacjentów wynik EWL równy 78%, a gorsi lekarze – jedynie EWL równy 42% (Fischer i wsp., 2012 ).

Czyli: chirurg, który operuje decyduje w dużej mierze o skuteczność operacji rękawowego wycięcia żołądka.

  1. Co zależy od pacjenta?

Utrzymuj zmiany w diecie i stylu życia zgodnie z zaleceniami chirurga/dietetyka.

Przestrzegaj sygnałów mózgowych dotyczących sytości (poczucia pełności).

Po posiłku twój żołądek się rozciąga. To wysyła sygnał do mózgu i czujesz uczucie pełności. Jeśli potrafisz się kontrolować i słuchać sygnału mózgu o sytości, twój żołądek pozostanie mały i nie będzie się rozciągał. Jeśli jednak będziesz nadal jeść i nie będziesz posłuszny sygnałom sytości w mózgu, twój żołądek się rozciągnie, będziesz jeść więcej i nadal przybierasz na wadze.

Unikaj jednoczesnego jedzenia i picia

Zawsze upewnij się, że masz co najmniej godzinę między jedzeniem a piciem, aby zmniejszyć ryzyko nadmiernego rozciągnięcia żołądka.

Unikaj napojów gazowanych i rafinowanego cukru

Napoje gazowane zawierają gaz, który może powodować nadmierne rozdęcie żołądka. Cukry rafinowane są wysokokaloryczne i ubogie w składniki odżywcze. Będą one szkodliwe dla twojego celu redukcji wagi.

Unikaj wysokiej zawartości tłuszczów w diecie

Spożycie tłuszczu w diecie może również zapobiec utracie wagi po rękawie żołądka.

Regularne ćwiczenia

Siedzący tryb życia będzie odwrotny do zamierzonego celu utraty wagi po rękawie żołądka. Zawsze dbaj o regularne ćwiczenia zgodnie z zaleceniami lekarza. Zapewni to rozkład nadmiaru tłuszczu i ochroni przed chorobami sercowo-naczyniowymi związanymi z otyłością.

Operacja rękawa żołądka wymaga wielu przygotowań, aby osiągnąć sukces. Wybór najlepszego chirurga to pierwszy krok do celu. Jednak bez względu na to, jak dobry jest lekarz, pacjent musi być gotowy do utrzymania zmian w diecie i stylu życia, jeśli ma zapobiec niepowodzeniu i osiągnąć cel utraty wagi.

 

Piśmiennictwo: Fischer L, Hildebrandt C, Bruckner T, Kenngott H, Linke GR, Gehrig T, Büchler MW, Müller-Stich BP. Excessive weight loss after sleeve gastrectomy: a systematic review. Obes Surg. 2012 May;22(5):721-31. doi: 10.1007/s11695-012-0616-1. PMID: 22411568.