Zaparcia po operacji rękawowego wycięcia żołądka

Istnieje kilka powodów, dla których operacja bariatryczna może powodować dokuczliwe zaparcia.

Inaczej trawisz jedzenie

Chirurgia bariatryczna zmienia anatomię żołądka. Ponieważ niektóre hormony trawienne są wytwarzane w żołądku, operacja wpływa na sposób, w jaki organizm trawi pokarm. Może również zmieniać szybkość, z jaką trawiony pokarm przemieszcza się w organizmie i wpływać na mikrobiom jelitowy (bakterie bytujące w jelitach). Zmiany te mogą wpływać na ruchy jelit.

Jesz mniej błonnika niż trzeba

Błonnik odgrywa ważną rolę w tworzeniu stolca. Pomaga stolcowi wchłonąć wodę, co go zmiękcza. Zwiększa również objętość stolca, co ułatwia jego wydalanie. Jeśli odżywiasz się napojami białkowymi i innymi miękkimi pokarmami, możesz nie otrzymywać wystarczającej ilości błonnika, aby utrzymać regularność.

Pijesz mniej wody

Stolec potrzebuje wilgoci, aby mógł się płynnie poruszać. W tygodniach po operacji bariatrycznej możesz czasami odczuwać mdłości lub po prostu czuć się pełny. Możesz czuć się tak pełny, że trudno ci jeść i pić w tym samym czasie. Być może wyeliminowałeś również napoje gazowane lub inne napoje, które utrzymywały Cię w stanie nawodnienia.

Twoja dieta się zmienia

Po operacji rękawa żołądkowego Twój żołądek jest o około 80% mniejszy niż kiedyś. Oznacza to, że szybciej się nasycisz, ale oznacza to również, że liczy się każdy kęs. Musisz jeść produkty o wysokiej wartości odżywczej. Twoja dieta może być znacznie inna niż przed operacją, co może wpłynąć na twoje nawyki jelitowe.

Bierzesz leki przeciwbólowe

Po operacji dostaniesz opioidowe leki przeciwbólowe; być może również będą one kontynuowane po wypisie ze szpitala. Opioidy (leki przeciwbólowe) powodują zaparcia (najczęściej poza szpitalem używany jest tramadol). Obok zestawienie nazw handlowych.

Za mało się ruszasz

Po operacji powinieneś być w stanie od razu wrócić do normalnego poziomu aktywności fizycznej. Jeśli jednak po zmianach w diecie odczuwasz mdłości lub osłabienie, być może nie poruszasz się tak dużo, jak powinieneś. Może to mieć negatywny wpływ na nawyki jelitowe.

Co pomaga w leczeniu zaparć po operacji bariatrycznej?

Jeśli od ostatniego wypróżnienia minęły więcej niż 3 dni, możesz wypróbować następujące środki przeczyszczające dostępne bez recepty:
1. doustne środki osmotyczne, takie jak MiraLAX lub Phillips’ Milk of Magnesia (-> polski Forlax )
2. środki zmiękczające stolec, takie jak Colace (-> Laxol)
3. pobudzające środki przeczyszczające, takie jak Dulcolax (-> bisacodyl)

Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta i nie stosuj środków przeczyszczających dłużej niż 3 tygodnie. Jeśli nie uzyskasz wyników w ciągu 24 godzin, skontaktuj się z zespołem opieki bariatrycznej.

Jak zapobiegać zaparciom po operacji bajpasu żołądka lub rękawowej operacji żołądka? Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:

1. Pilnuj nawodnienia: pamiętaj, aby pić co najmniej 6 szklanek wody dziennie. Spróbuj pić małe, dziecięce kubki wody przez cały dzień.
2. Jedz dużo błonnika: jedz produkty bogate w błonnik, takie jak owoce i warzywa. W razie potrzeby spróbuj przyjmować suplementy błonnika, aby uzyskać co najmniej 15 gramów błonnika dziennie.
3. Ćwiczenia (aktywność ruchowa): staraj się chodzić na tyle krótkich spacerów, na ile pozwala twoje ciało. Następnie zastosuj ćwiczenia: trening kardio- i siłowy.

Jak długo utrzymują się zaparcia po operacji bariatrycznej?

Zaparcia zwykle osiągają szczyt we wczesnych dniach po operacji bariatrycznej, kiedy organizm wciąż dostosowuje się do mniejszego rozmiaru żołądka i zmienionej diety. Nazywa się to zaparciem na wczesnym etapie. U niektórych osób rozwijają się długotrwałe zaparcia, które mogą trwać od miesięcy do lat po operacji. Jeśli miesiąc po operacji nadal masz zaparcia, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Korzystałem z Constipation After Gastric Sleeve: What You Can Do (healthline.com)