Zmniejszenie żołądka dla otyłych po 65 roku życia.
Jest bezpieczne i daje dobre efekty.

Duże zmiany w leczeniu otyłości dla seniorów!

Zmieniły się wskazania do operacji odchudzających u osób powyżej 60., 65. a nawet 70. roku życia. Wykazano, że leczenie bariatryczne jest postępowaniem bezpiecznym dla osób starszych. Kiedyś uznawano, że granicą operacji jest 60. rok życia; teraz jest to już nieaktualne. Bezpieczne jest zmniejszenie żołądka dla osób w wieku 60-70 lat.

Dlaczego warto dbać o masę ciała (wagę) po 60., 65. i 70 roku życia?

Osoba sześćdziesięcioletnia będzie żyła średnio kolejne 15 – 20 lat! Dlaczego ma to być życie w chorobie? Pozostawienie seniora (?) z nadmiarem tkanki tłuszczowej (z nieleczoną otyłością) naraża go na wszystkie niebezpieczne choroby z tym związane: cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, postępujące zniszczenie stawów oraz podwyższone ryzyko chorób nowotworowych.

Dla otyłych po 60. roku życia – najlepszy zabieg to zmniejszenie żołądka (oczywiście laparoskopowe)

Trwają dyskusje, jaka operacja odchudzająca jest najlepsza dla osób młodych oraz w średnim wieku. Nie ma jednak wątpliwości, że po 60. roku życia najlepsza operacja odchudzająca to laparoskopowe zmniejszenie żołądka. Dlaczego? Po 60. roku życia następują zmiany hormonalne ograniczające wchłanianie pokarmu w jelitach. Daltego też nie zaleca się operacji powodujących dodatkowe ograniczenie wchłaniania pokarmu w jelitach, takich jak np.: ominięcie żołądkowe (gastric bypass).

Czy operacja zmniejszenia żołądka jest bezpieczna dla osób w wieku 60-70 lat?

Wyniki operacji grup seniorów z otyłością jednoznacznie wskazują, że jest to postępowanie bezpieczne. Gdy osoba otyła jest po 60. rż, po 65. roku życia a nawet po 70. roku życia i jest w dobrej formie – wówczas może mieć operację na otyłość. Warunkiem jest taki stan zdrowia, który umożliwia bezpieczne wykonanie operacji w znieczuleniu ogólnym. Warunkiem jest bezpieczeństwo; brak ciężkich chorób serca, płuc, krążenia, krwi. Jest to sprawdzane podczas przygotowania do zabiegu. Sam wiek (60 rż – 70 rż) nie stanowi przeciwwskazania do operacji.

Co spowoduje operacja zmniejszenia żołądka u osoby otyłej w wieku 60-70 lat?

Pooperacyjne zmniejszenie masy tłuszczowej poprawia estetykę ciała. Ustępują lub łagodzą swój przebieg choroby związane z otyłością: cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, bezdech senny, bóle stawowe, obrzęki żylne, itd. Ważne jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów powiązanych z otyłością. Ważne jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów powiązanych z otyłością. Korzystne efekty są takie same, jak po odchudzeniu u osoby młodej czy w średnim wieku. 

Zmniejszenie żołądka u osób otyłych w wieku ponad 60 lat jest bezpieczne; efekty są dobre i podobne, jak u osób młodszych. Dowodzą tego wyniki badań naukowych.

Aktualne terminy konsultacji

Gdy trudno się dodzwonić do CM Świat Zdrowia (dawniej BestMed) w Warszawie skorzystaj z rejestracji elektronicznej Poradnia Chirurgii Ogólnej. W spisie jestem na pierwszym miejscu. Tutaj można rezerwować wizytę. Inny sposób  – to telefon do mnie lub sms. Wtedy ja przeprowadzę rejestruję. Podobnie można dzwonić w sprawie wyznaczenia terminu spotkania w Endomedical Poznań.