Mniejszy żołądek – mały apetyt

[vc_separator color=”juicy_pink” border_width=”3″]

Budowa i działanie zbiornika na pokarm

[vc_single_image image=”1794″ img_size=”medium”]

U zdrowej osoby żołądek naturalnych rozmiarów ma wielkość mniej więcej dwóch złączonych pięści (ok. 15-30 cm długości i 12-14 cm szerokości). Narząd ten może pomieścić nawet 2 litry płynów i rozdrobnionego pokarmu. Rozciągnięty może być nawet pięciokrotnie większy! Od momentu napełnienia do uczucia sytości mija 10-15 minut. Szybkie tempo spożywania posiłku i niewłaściwe nawyki żywieniowe mogą więc doprowadzić do łatwego rozciągnięcia żołądka, co bezpośrednio przekłada się na rozwój otyłości. W konsekwencji może pojawić się pytanie – jak zmniejszyć żołądek?

Zmniejszenie żołądka w otyłości jest konieczne u osób od lat zmagających się z nadmierną masą ciała, zjadających duże objętościowo posiłki i kompulsywnie objadających się.

Zmniejszając żołądek operacyjnie, sprawiamy, że pacjent zyskuje organ małych rozmiarów oraz najada się niewielkimi posiłkami. Zmniejszy się także uczucie głodu, ponieważ usunięta zostanie część organu odpowiadająca za wydzielanie hormonu greliny.

[vc_separator color=”vista_blue” border_width=”3″]

Zmniejszenie masy ciała prowadzi do wyleczenia lub poprawy przebiegu wielu chorób. Efekt jest już po schudnięciu o 5% – 10% masy ciała.

[vc_btn title=”Jeżeli denerwuje Cię twój brzuch / duże pośladki / grube uda – to trzeba zmienić na stałe funkcjonowanie żołądka i jelit. Utrudnić przyjmowanie / przyswajanie pokarmów. Zmniejszyć łaknienie.” color=”pink” size=”lg”]
[vc_separator color=”pink” border_width=”2″][vc_single_image image=”1794″ img_size=”medium”]

Chirurgiczne leczenie otyłości odbywa się poprzez operacje żołądka i jelita cienkiego.

Zanim zajmiemy się tematem zmniejszenia żołądka, przypomnijmy anatomię człowieka. Obok na rysunku: przełyk łączy się z żołądkiem, zaś żołądek z dwunastnicą. W dwunastnicy mają swoje ujście drogi żółciowe oraz trzustkowe. Dwunastnica przechodzi w jelito cienkie, które z kolei łączy się z jelitem grubym.

Leczenie operacyjne otyłości odbywa się poprzez zmniejszenie możliwości przyjmowania pokarmów do żołądka (opaska żołądkowa, wycięcie mankietowe żołądka) lub wyłączenie części jelita cienkiego z trawienia (część jelit nie ma kontaktu z pokarmem; tak się dzieje w operacji ominięcia żołądkowego „bypass” i ominięcia żółciowo-trzustkowego). Operacja może być wykonana jedynie na żołądku lub też jednocześnie na żołądku i jelitach. W każdym z tych zabiegów podstawowe znacznie ma zmniejszenie objętości żołądka.

[vc_separator color=”violet” border_width=”2″]

Zmniejszenie żołądka i operacje na jelitach usuwają otyłość brzuszną i biodrowo-pośladkową. Inne metody to ciągle eksperymenty.

[vc_single_image image=”1799″ img_size=”full”]

Podejmowane są próby oddziaływania na obszary mózgu odpowiadające za poczucie głodu, ale są to tylko eksperymenty. Nikt nie myśl poważnie, by osobom z otyłością operować mógi!

Podobnie stosuje się sztuczne pobudzanie perystaltyki żołądka (wszczepiane stymulatory do ściany żołądka lub na nerwy pobudzające tą perystaltykę). Jest to podobne do stymulatora serca. Na razie nic nie zastąpi operacji zwężającej żołądek lub wyłączających część jelit z kontaktu z pokarmem.

[vc_single_image image=”1801″ img_size=”medium”]
[vc_separator color=”pink” border_width=”2″]

Żołądek to wyjątkowo pracowity narząd

Żołądek ma kształt worka, jak litera J. Ma ścianę z trzech warstw mięśni, które „ubijają” pokarm i mieszają go z sokiem żołądkowym. Skurcze mięśni żołądka kontroluje układ nerwowy, który czuwa także nad wytwarzaniem i wydzielaniem substancji trawiennych. Gdy pokarm jest gotowy do opuszczenia żołądka, ma postać płynu podobnego do mleka (miazga pokarmowa).

Żołądek w czasie posiłku wypełniamy do granic. Ma wtedy kształt wielkiej piłki. Dlatego też tak duże znacznie dla powodzenia operacji odchudzającej ma zmniejszony żołądek. Jego mała pojemność to mniejsze możliwości przyjmowania pokarmów („więcej nie mogę zjeść!”) oraz szybko odczuwane i długo utrzymujące się uczucie sytości.

[vc_single_image image=”1797″ img_size=”full”]
[vc_separator color=”pink” border_width=”2″]

Czy wiesz, co reguluje uczucie głodu i sytości?

[vc_separator color=”juicy_pink” border_width=”2″]
[vc_single_image image=”1809″ alignment=”center” title=”Jelita?”]
[vc_single_image image=”1808″ alignment=”center” title=”Trzuska?”]
[vc_single_image image=”1807″ alignment=”center” title=”Żołądek?”]
[vc_single_image image=”1806″ alignment=”center” title=”Mózg?”]
[vc_text_separator title=”Odpowiedź”]
[vc_hoverbox image=”1811″ primary_title=”” hover_title=”Tak, jest to mózg. W jego podstawie, tzw. podwzgórzu jest ośrodek głodu i sytości” el_width=”20″][/vc_hoverbox][vc_separator color=”juicy_pink” border_width=”3″]

Regulacja uczucia głodu i sytości jest niezwykle skomplikowana i zależna od wielu czynników: stanu żołądka, dwunastnicy, jelit, wątroby – a szczególnie mózgu. Na poniższym schemacie pokazano schematycznie powiązania pomiędzy aktywnością hormonalną (aktywne substancje uwalniane do krwi) przewodu pokarmowego oraz mózgiem (hypothalamus – po polsku „podwzgórze).

Na schemacie obok wyrysowane są niektóre zależności między przewodem pokarmowym z komórkami nerwowymi mózgu. Jest to niezwykle skomplikowane i dlatego też nie potrafimy wiarygodnie wyjaśnić, jak przebiega cały proces.

[vc_cta h2=”Możesz kontrolować swoje ciało!” css=”.vc_custom_1604476417811{background-color: rgba(221,26,26,0.48) !important;*background-color: rgb(221,26,26) !important;}”]Na razie nie ma sposobu na „wyleczenie otyłości”, ale można skutecznie i na trwale zmniejszyć możliwość jedzenia dużych ilości pokarmu i/lub przyswajanie. Na tym polegają metody chirurgiczne leczenia otyłości. Bez jo-jo jak przy dietach „cud”. Zamiast zastanawiać się, jak przebiega zmniejszanie żołądka, umów się na spotkanie i poznaj skuteczny plan leczenia! [/vc_cta]
[vc_empty_space][vc_empty_space][vc_empty_space][vc_single_image image=”1804″ img_size=”large” alignment=”center”]
[vc_separator color=”juicy_pink”]

Dlaczego schudnę po operacyjnym zmniejszeniu żołądka?

[vc_single_image image=”1805″ img_size=”large”]

Po rękawowym zmniejszeniu żołądka następuje spadek wagi ciała. Nie jest jednak jasne, co jest tego przyczyną. Opisuje się wiele możliwych mechanizmów – od przyczyn mechanicznych, spowodowanych zmniejszeniem objętości żołądka po zmiany regulacji hormonalnej. Podejrzewa się, że duże znaczenie obniżenia się poziomu hormonu głodu greliny, hormonu który odpowiada za uczucie głodu. Grelina jest produkowana w tej części żołądka, która jest usuwana w czasie operacji zwężenia żołądka. Obok na rysunku – schematyczne zmiany pooperacyjne. Usuwana jest część D (rysunek po lewej) – w tej części jest produkcja greliny. Na rysunku po prawej – nie ma już części D, jest jedynie część C – tędy przechodzi pokarm.

[vc_separator color=”juicy_pink” border_width=”2″]