Organizacja leczenia

Przed operacją i po operacji

Badania przedoperacyjne – obowiązkowe

Badania służą do oceny stanu pacjenta oraz, czy operacja może być bezpiecznie przeprowadzona. Operację otyłości można wykonać, gdy pacjent jest w dobrym stanie zdrowia. Gdy jest możliwość poprawy stanu zdrowia – trzeba to wykonać przed operacją a operację przesunąć na późniejszy termin. Przed zabiegiem wykonuje się badania krwi oraz ocenia stan płuc i serca. Gdy pacjent jest pod stałą opieką jakiegokolwiek specjalisty – musi się on wypowiedzieć, jak należy postępować w okresie operacji, jakie przyjmować leki oraz na co specjalnie zwrócić uwagę.

Pobierz spis badań – tutaj

Higiena ciała – usuwanie bakterii

Na kilka dni przed operacją wskazane są dokładne kąpiele całego ciała ze środkiem antybakteryjnym. Nie golić owłosienia na brzuchu, podbrzuszu. Gdy będzie to konieczne – zostanie wykonane przed samym zabiegiem.
Jak ważne jest postępowanie higieniczne – wskazują zdjęcia bakterii kolonizujące skórę.

Ankieta – wszystkie dane zdrowotne

Pacjent wypełnia ankiety na temat stanu zdrowia, przebytych i aktualnych dolegliwości, przyjmowanych leków, chorób. Celem jest uzyskanie możliwie wszystkich informacji na temat zdrowia pacjenta oraz czynników mających wpływ na przebieg leczenia, oraz jego wynik. Do szpitala należy zabrać wszystkie aktualne wyniki laboratoryjne, wypisy z poprzednich pobytów szpitalnych oraz konsultacje specjalistów (o ile takie zostały wykonane).

Wypełnij ankietą on-line: jest tutaj

Konsultacja anestezjologiczna

Zgodnie z przepisami przy operacji planowanej wymagana jest konsultacja z anestezjologiem najpóźniej w przeddzień zabiegu. Termin konsultacji należy ustalić telefonicznie z rejestracją szpitala. W trakcie tego badania należy przedstawić dokumentację medyczną dotyczącą aktualnych oraz przebytych chorób, oraz wyniki laboratoryjne i konsultacje specjalistyczne. Anestezjolog ocenia bezpieczeństwo znieczulenia i kwalifikuje pacjenta do zabiegu. Osoby z istotnymi schorzeniami proszone są o wcześniejsze wykonanie zaleconych badań i przesłanie ich mailowo do anestezjologa na 2 tygodnie przed zabiegiem. Przez 6 godzin przed operacją należy być na czczo (bez jedzenia, picia, żucia gumy, palenia papierosów).

Zakrzepy w żyłach – niebiezpieczne

Jednym z największych niebezpieczeństw związanych z operacją otyłości jest powstanie zakrzepów w żyłach. Może to prowadzić do owrzodzeń na nogach lub zaczopować naczynia w płucach, co może być przyczyna nagłego zgonu.  Ankieta przed operacją pozwala ocenić niebezpieczeństwo powstania zakrzepów w żyłach. Podczas i po operacji stosuje się leki hamujące krzepnięcie krwi, pończochy na nogi oraz specjalne opaski uciskowe, które wymuszają krążenie krwi żylnej w nogach.

Uwaga! Ankieta do obliczenia ryzyka powstania zakrzepu żylnego podczas operacji jest tutaj
Pobierz informację o postępowaniu przeciwzakrzepowym podczas i po operacji otyłości – tutaj

Chudnięcie przed operacją

Przed operacją warto schudnąć  kilka/ kilkanaście kg. Chudnięcie ma być poprzez dietę, ale też codziennie ćwiczenia fizyczne. Poprawi się wówczas stan organizmu, a po operacji szybsze jest zdrowienie. Ważna jest likwidacja powiększenia (stłuszczenie) wątroby. W przypadku bardzo wysokiej wagi (BMI większe niż 50) można zastosować balon żołądkowy na 6 miesięcy (waga mniejsza o 20-40 kg) a dopiero potem poddać się operacji. Zalecenia przedoperacyjne i nr telefonu do dietetyka specjalizującego się w przygotowaniu do operacji – otrzymasz w trakcie korespondencji.

Suplementacja po operacji – na całe życie!

Multiwitamina: 1 tabletka dziennie zawierająca wszystkie witaminy (B, C, oraz rozpuszczalne w tłuszczach) oraz mikroskładniki.
B12: 1-2 mg/dziennie doustnie lub domięśniowo/podskórnie 1 mg na 1 – 3 miesiące (dawka jest ustalana na podstawie wyników badania krwi).
Wg wyników badań laboratoryjnych: witamina D 800-1000 IE./dzień (ekspozycja na słońce min 15 min/dzień); wapń: 1000 mg/dzień; żelazo (Fe II): 100-200 mg/dzień (aż do wyrównania niedoborów); tiamina: 30-50 mg/dzień (przy niedoborach); kwas foliowy: 0,5 – 1 mg dziennie aż do wyrównania niedoborów, potem 0,4 – 1 mg /dziennie.

Badania kontrolne po operacji

Poza badaniami podstawowymi (morfologia krwi, białko całkowite, BUN) wymagane są specjalistyczne badania laboratoryjne: po 6 tygodniach od operacji, po 6 miesiącach; później – do końca życia badania co najmniej 1 raz w roku
1. Witamina D
2. WITAMINA B1 (tiamina)
3. WITAMINA B12
4. WAPŃ
5. ŻELAZO
6. KWAS FOLIOWY

Niedoczynność tarczycy – co z operacją?

Operację należy przesunąć do czasu wyrównania stężenia TSH i FT3.

Niedoczynność tarczycy jest ogólnie uważana za przeciwwskazanie do zabiegu. Badania wykazały, że podczas operacji częściej przy niedoczynności tarczycy występowało niedociśnienie niż w grupie kontrolnej. Po operacji pacjenci z niedoczynnością tarczycy częściej mieli powikłania żołądkowo-jelitowe i neuropsychiatryczne. Zakażeń pooperacyjnych było tyle samo, ale przy z niedoczynności tarczycy rzadziej była gorączkę. Nie stwierdzono różnic w utracie krwi, czasie pobytu w szpitalu ani częstości występowania zaburzeń rytmu serca, hipotermii, hiponatremii, opóźnionego powrotu do zdrowia po znieczuleniu, upośledzonego gojenia się ran, powikłań płucnych ani zgonu. W związku z tym operacja u chorych z niedoczynnością tarczycy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia drobnych powikłań okołooperacyjnych.

Przeglądasz strony, ale masz wątpliwości! To normalne. Przed Tobą jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu.
Mam propozycję: porozmawajmy!